Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie

Polsko-czeskie atrakcje turystyczne nabiorą nowego światła

Utworzono dnia 16.10.2020

Polsko-czeskie atrakcje turystyczne nabiorą nowego światła

Dzięki współpracy Gminy Świerzawa z czeskim miastem Chrastava już niedługo romański kościół św. Jana i Katarzyny w Świerzawie zostanie wzbogacony o nowe oświetlenie zewnętrzne i nowoczesne narzędzia służące do oprowadzania turystów po obiekcie.

Złożony początkiem roku wniosek pn. „Atrakcje turystyczne Świerzawy i Chrastavy w nowym świetle” otrzymał dofinansowanie w wysokości łącznej 40.530,21 €. Dotacja dla Świerzawy opiewa na kwotę 25.814,73 € i jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach programu INTERREG V-A.

W ramach projektu, jeszcze w tym roku powstanie iluminacja architektoniczna kościoła oraz zewnętrznej strony baszty wejściowej i murów okalających dziedziniec. Oświetlenie będzie miało na celu stworzenie nocą nastroju wokół obiektu i wyeksponowanie jego istotnych detali. Ponadto do kościoła zostanie zakupionych też 8 urządzeń audioprzewodników, audiowycieczka powstanie również w wersji aplikacji telefony z systemem Adroid i typu iPhone. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom, turyści bez obecności przewodnika będą mogli zwiedzić kościół i poznać jego walory historyczno – kulturowe.

Wspólny projekt przyniesie też korzyści partnerskiemu miastu Chrastava. Nasi partnerzy dzięki dotacji uatrakcyjnią park w rynku miasta, w którym znajdują się barokowe zabytki (fontanna z piaskowca z 1707 r. i rzeźba - słupem morowy z 1732 r.) - wymienią parkowe lampy i zamontują kute konstrukcje na drzewach.

 

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny