Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie

Ostrzyca

Najbardziej rozpoznawalnym wygasłym wulkanem jest Ostrzyca (okolice miejscowości Proboszczów, gmina Pielgrzymka).

To najwyższy wulkan Pogórza Kaczawskiego, ma 501 m wysokości, choć szacuje się, że miliony lat temu, w czasach wulkanicznej świetności, Ostrzyca była co najmniej dwa razy wyższa. Nie bez powodu nazywana jest Śląską Fudżijamą. Podobnie jak japońska koleżanka, mimo upływu lat zachowała charakterystyczny, wulkaniczny stożkowy kształt i góruje nad całą krainą. Ostrzycę można zobaczysz niemalże z każdego miejsca w Górach Kaczawskich, nawet z odległości kilkudziesięciu kilometrów.
W okresie kultury łużyckiej, stożek Ostrzycy stanowił ośrodek kultu słońca. Dziś Ostrzyca to jedno z ciekawszych wniesień powulkanicznych – wyraźnie odróżnia się na tle krajobrazu, posiada strome zbocza z wyraźnie podkreślonym wierzchołkiem i charakteryzuje się
zróżnicowaną budową geologiczną. Zbudowana jest ze skały zbliżonej do bazaltu – bazanitu (zasadowa skała wulkaniczna o ciemnej barwie, prawie czarnej, o afanitowej lub porfirowej teksturze), który dzięki spękaniom tworzy regularne słupy. Na szczycie wzniesienia można podziwiać malownicze skałki i cieszyć oko przepięknym krajobrazem.

 

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny