Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie

ROMAŃSKI KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA I ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ W ŚWIERZAWIE

ROMAŃSKI KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA I  ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ W ŚWIERZAWIE

 

Kościół, pierwotnie zlokalizowany we wsi Sędziszowa, należy do najstarszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Możemy przypuszczać, iż  świątynię wzniesiono w II ćwierci XIII stulecia pod auspicjami Piastów: księcia Henryka Brodatego, jego małżonki św. Jadwigi Śląskiej lub ich syna Henryka II Pobożnego.
Od XVI stulecia świątynia przynależała do parafii luterańskiej.

Kościół został wzniesiony z kamienia łamanego, a narożniki, obrzeża okienne czy portale wykonano z piaskowca. Pierwotnie był budowlą bezwieżową, jednonawową z prezbiterium. Wiieża górująca nad świątynią została dobudowana w 1507r. po zniszczeniach wywołanych pożarem w XVw.

Szczególną uwagę zwraca romański portal, przedstawiający starotestamentowe drzewo życia w formie florystycznego krzyża.
Strop nawy głównej wsparto na dwóch XV-wiecznych, drewnianych słupach- filar zachodni dekoruje ludowy wizerunek twarzy Chrystusa podążającego na Golgotę. Jest on jedną z mało znanych kopii przedstawienia relikwii tzw. Chusty św. Weroniki. 
Z okresu średniowiecza i reformacji zachowały się drewniane empory. W kościele przetrwały liczne, XVI-wieczne epitafia rycerskie m.in. rodu von Zedlitz, von Hochberg i von Nimptsch. Zgodnie z obowiązującą w epoce renesansu konwencją wizerunki mężczyn, kobiet i dzieci ukazano w naturalnej wielkości, w strojach z epoki.  Wystrój dopełniają: romańska chrzcielnica, mensa ołtarza głównego oraz sakramentarium w apsydzie.

Obiekt skrywa cztery warstwy malowideł ściennych, datowanych na okres od XIII do XV wieku. Wnętrze XIII- wiecznej apsydy wypełniają zoomorficzne polichromie, a na ścianie w nawie głównej, w układzie trójpasowym znajdują się polichromie z połowy XIV w. przedstawiające 'Żywot św. Katarzyny Aleksandryjskiej".

Na elewacji południowej, ponad wykrojami romańskich okien zachował się fragment polichromii ukazującej postać Chrystusa na Krzyżu. To najstarszy na ziemiach polskich fresk dekorujący obiekt architektoniczny z zewnątrz.

 

 

GODZINY OTWARCIA:

- od kwietnia do września

od poniedziałku do czwartku w godz.: 10.00 - 16.00,

od piątku do niedzieli w godz.: 10.00 - 18.00,

- poza sezonem czynny po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

 

 

 

ADMINISTRATOR KOŚCIOŁA:

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie

ul. Jeleniogórska 58, 59-540 Świerzawa

Tel. (75) 71-35-27

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 27.04.2021, 08:45

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny