Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie

Kościół  św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Kościół należy do najstarszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Parafię w tym miejscu poświadczono już w 1268 roku. Osada w pobliżu kościoła stanowiła punkt na szlaku handlowym między miastami księstwa jaworskiego: Jelenią Górą, Wleniem, Jaworem i Lwówkiem Śląskim. Kamienna świątynia wzniesiona w II ćwierci XIII wieku, najprawdopodobniej pod auspicjami Piastów śląskich, pamięta czasy najazdu tatarskiego. Dyspozycja wnętrza kościoła w niezmienionej postaci zachowała się do dziś.

Zachowana kamieniarka portalu zachodniego i okien apsydy dorównuje poziomem wykonania warsztatom zachodnioeuropejskim. Tympanon portalu, wykonany z jednego bloku piaskowca o wadze około 3 ton, przedstawia motyw starotestamentowego drzewa życia w formie florystycznego krzyża.

Romański kościół skrywa cztery warstwy malowideł ściennych, datowanych na okres od XIII do XV wieku. Na elewacji południowej, ponad wykrojami romańskich okien, zachował się fragment polichromii ukazującej postać Chrystusa na Krzyżu. To najstarszy na ziemiach polskich i z Polską związanych fresk dekorujący obiekt architektoniczny z zewnątrz. Z czasów księcia Bolka II Małego pochodzi datowany na połowę XIV stulecia monumentalny, hagiograficzny cykl fresków z legendą św. Katarzyny Aleksandryjskiej na ścianie nawy północnej. Malowidła wraz z freskami prezbiterium ze sceną Opłakiwania pod Krzyżem oraz św. Krzysztofem, świadczą o wpływie sztuki czeskiej dworu cesarza Karola IV na Śląsku.

Strop nawy głównej wsparto na dwóch XV-wiecznych, drewnianych słupach. Podpory należą do najsmuklejszych filarów obecnych w średniowiecznych, sakralnych wnętrzach. Filar zachodni dekoruje ludowy wizerunek twarzy Chrystusa podążającego na Golgotę. Jest on jedną z mało znanych kopii przedstawienia relikwii tzw. Chusty św. Weroniki. Kościół powiększono około 1500 roku poprzez dodanie od zachodu czworobocznej, kamiennej wieży nakrytej spiczastym hełmem. Z okresu reformacji zachowały się drewniane empory dekorowane najprawdopodobniej gotyckimi kwaterami pochodzącymi z rozebranego w XVI wieku stropu. Uwagę zwracają też doskonale zachowane kamienne, całopostaciowe epitafia członków rycerskich rodów, m.in. von Zedlitz, von Hochberg i von Nimptsch.

 

Kościół obecnie pełni funkcję atrakcji turystycznej dostępnej do zwiedzania.

 

GODZINY OTWARCIA:

- od kwietnia do września

od poniedziałku do czwartku w godz.: 10.00-16,00,

od piątku do niedzieli w godz.: 10.00 – 18.00,

- poza sezonem czynny po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

 

 

 

ADMINISTRATOR KOŚCIOŁA:

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie

ul. Jeleniogórska 58, 59-540 Świerzawa

Tel. (75) 71-35-27


 

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 25.01.2021, 14:51

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny