Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie

Świerzawskie Święto Krainy Wygasłych Wulkanów 2023

Utworzono dnia 11.07.2023

Za nami Świerzawskie Święto Krainy Wygasłych Wulkanów, organizowane przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie, które odbyło się w dniach 1-2 lipca 2023 r.

Przed dwa dni mieszkańcy gminy Świerzawa oraz okolic mogli skorzystać bezpłatnie z basenu kąpielowego. Wśród sobotnich atrakcji znalazł się również TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DZIKICH DRUŻYN zorganizowany na stadionie miejskim, w którym wzięło udział 7 drużyn oraz wieczorny koncert jazzowy w zabytkowym kościele św. Jana i Katarzyny w Świerzawie grupy MONO KOLEKTYW.

W drugi dzień świętowania, jedną z atrakcji był RAJD POJAZDÓW ZABYTKOWYCH KRAINY WYGASŁYCH WULKANÓW, którego start odbył się w godzinach porannych w Rynku w Złotoryi. Ponad 50 zabytkowych samochodów wyruszyło w atrakcyjną pod względem turystycznym trasę. Uczestnicy rajdu wzięli udział w warsztatach płukania złota nad Zalewem złotoryjskim, zasponsorowanych przez Miasto Złotoryja, odwiedzili ruiny średniowiecznego kościoła w Nowym Kościele, średniowieczny kościół św. Jana i Katarzyny w Świerzawie oraz Sudecką Zagrodę Edukacyjną w Dobkowie. Na trasie rajdu znalazł się też były kamieniołom Łomy w Lubiechowej, w którym członkowie stowarzyszenia Turystyczna Lubiechowa wraz z KGW Lubiechowianki przygotowali poczęstunek dla rajdowców. Ostatnim punktem trasy rajdu był stadion miejski w Świerzawie, na którym czekał szereg atrakcji organizowanych już od godziny 14-stej. 

Niedzielna impreza na stadionie, której sponsorem głównym było PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. przyciągnęła tłumy. Dużym zainteresowaniem gości cieszył się FESTIWAL KULTURY KACZAWSKIEJ, obejmujący Potyczki kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich gminy Świerzawa - konkurs kulinarny i degustacja dań regionalnych, Jarmark Produktów Lokalnych i Kaczawskiego Rękodzieła oraz koncerty muzyki i pieśni ludowej. Podczas imprezy obyły się też TARGI TURYSTYCZNE KRAINY WYGASŁYCH WULKANÓW - stoiska promocyjne lokalnych i regionalnych marek, produktów i atrakcji turystycznych oraz Kaczawskie Warsztaty Rękodzielnicze W ramach świerzawskiego święta, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował również BITWĘ REGIONÓW - I etap powiatowy Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich.

Po części folklorystycznej na scenie wystąpili: gwiazda wieczoru - SIDNEY POLAK, zespół ŻÓŁTA FEBRA oraz zespół COPRA.